nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 25.04.2008 10:31

Uczennica kęckiego liceum zwyciężyła w papieskim konkursie

Dorota Jura, uczennica klasy 2G Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Papież o Młodych, Młodzi o Papieżu". Konkurs po raz czwarty zorganizował Instytut Tertio Millennio.

Pod koniec lutego w pięciu województwach Polski odbył się pierwszy etap konkursowej rywalizacji, w którym uczestnicy udzielali odpowiedzi na 80 pytań dotyczące biografii Karola Wojtyły oraz książki "Pamięć i tożsamość". Wzięło w nim udział blisko 640 uczniów.

Do II etapu, który polegał na napisaniu eseju na jeden z tematów zaproponowanych przez Instytut Tertio Millennio, zakwalifikowało się 100 osób. Do półfinału przeszło 20 uczniów, z których pięcioro dotarło do finału. Podczas ostatniego etapu zmagań uczniowie bronili napisanych przez siebie esejów przed komisją konkursową.

Esej Doroty Jury poświęcony był analizie papieskiego rozumienia sztuki w oparciu o "List do artystów" Jana Pawła II. „Idea sztuki przedstawiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II w "Liście" jest ideą wspaniałą. Nie należy się spodziewać, że wszyscy przyjmą do serca słowa, które w niej padają, ale wydźwięk listu jest optymistyczny i jest próbą nawiązania na nowo więzi pomiędzy sztuka, a Kościołem. Więzi, które pomimo, mającego ostatnio miejsce rozluźnienia, łączyły te rzeczywistości zawsze, i które są obu tym
rzeczywistościom bardzo potrzebne” - pisze się autorka zwycięskiej pracy.

Nagrodą za sukces w konkursie, jest dwuosobowa pielgrzymka do Rzymu.

Projekt konkursu "Papież o Młodych, Młodzi o Papieżu" ma celu przybliżenie młodym ludziom nauczania Jana Pawła II.

W tym roku konkurs po raz pierwszy odbywał się także na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Wielkopolsce oraz Lubelszczyźnie.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione