nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Radio Watykańskie/k

dodane 23.04.2008 09:47

Pielgrzymka licealistów do Lourdes

Ponad 10 tys. licealistów przyjechało do Lourdes z ośmiu diecezji regionu Paryża. Przez pięć dni będą uczestniczyli w odbywającej się co dwa lata popularniej pielgrzymce młodzieży, znanej jako FRAT.

FRAT narodził się dokładnie 100 lat temu, jako Colonie fraternelle (Braterska Kolonia), zorganizowana dla chłopców z okazji 50. rocznicy objawień w Lourdes. Brało w niej udział zaledwie 21 uczestników, jednak pomysł tak się spodobał, że już 20 lat później musiało powstać specjalne stowarzyszenie zajmujące się organizacją pielgrzymki.

Jednak FRAT to znacznie więcej niż pielgrzymka. Zorganizowany jest on wokół czterech rodzajów aktywności: czuwania modlitewne, świadectwa, spotkania i rozmowy w grupach oraz praca dla innych.

Tegoroczny FRAT odbywa się pod hasłem „Świętość drogą do szczęścia” i jest szczególnie związany z obchodzonym w tym roku jubileuszem 150-lecia objawień w Lourdes, a także z postacią Bernadetty Soubirous.

Podobnie jak w poprzednich latach, spotkania z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami stanowią jeden z elementów, który łączy FRAT ze specyfiką sanktuarium w Lourdes.

« 1 »