nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/ps/k

dodane 16.04.2008 10:10

Podsumowanie ewangelizacji ProChrist

- Świat krwawi tysiącem ran. Każdy z nas potrzebuje cudu pojednania, przebaczenia – wołał 13 kwietnia ze sceny katowickiego Spodka ewangelicki kaznodzieja ks. Ulrich Parzany.

Podczas ostatniego z ośmiu ewangelizacyjnych wieczorów w ramach akcji ProChrist 2008 modliło się ponad 5 tys. chrześcijan różnych wyznań.

W sumie podczas ośmiu wieczorów w Spodku spotkało się blisko 30 tys. osób.

Gdyby dodać do tej liczby tych, którzy wysłuchali przekazu satelitarnego w ponad stu miejscach w Polsce Czechach oraz Anglii, daje to wynik ponad 80 tys. odbiorców ProChrist 2008.(...)

Każdy z ośmiu wieczorów wyglądał podobnie. Na początku każdego spotkania na scenie występował muzyk chrześcijański. Zagrali m.in. Magda Anioł, Mate.o, Darek Malejonek czy Tomasz Żółtko.

O 18.20 rozpoczynał się czas transmisyjny, w którym modlitwę poprowadzili hierarchowie różnych Kościołów, nie zabrakło też poruszających świadectw, prezentacji filmowych i scenek teatralnych.

Głównym zaś momentem było orędzie, jakie głosił ewangelicki teolog, ks. Ulrich Parzany.

Tematami wieczorów były: wolność, autorytety, młodość i starość, ludzka fascynacja złem, zazdrość i chciwość, emigracja, i przebaczenie. Przemówienie kończyło zaproszenie do wspólnej modlitwy przy krzyżu, jaki ustawiono pod sceną Spodka.

Hasłem ProChrist było „Zwątpienie i zdziwienie”. - W katowickiej hali zdziwienie było zarówno ze strony uczestników spotkań, jak i głównego mówcy wieczorów, który nie spodziewał się, że aż tylu katolików zechce uczestniczyć w ProChrist.

Ulrich Parzany był też zdumiony ilością osób, które podchodziły przy końcu każdego spotkania pod krzyż, by powierzyć swoje życie Chrystusowi. Jak wspominał, gdy głosi Ewangelię w różnych krajach europejskich, zwykle podchodzi grupa kilkudziesięciu osób. W Spodku uczyniły to tłumy – mówi ks. Stanisław Puchała, delegat metropolity katowickiego w komitecie organizacyjnym ProChrist 2008.

Każdego dnia w Spodku była możliwość indywidualnych rozmów z przeszkolonymi doradcami duchowymi, jak i z duszpasterzami. Dyżur pełnili również psychologowie.

Kolejna akcja ProChrist odbędzie się za rok w niemieckim Chemnitz.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione