nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

KAI/k

dodane 10.04.2008 10:32

Targi Zakonne w Lublinie

9 kwietnia w Lublinie odbyły się niecodzienne targi - Targi Zakonne. Zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie wydarzenie przyciągnęło wielu młodych ludzi; przyszli zwłaszcza studenci, ale także uczniowie z katechetami.

Targi miały Pokazać bogactwo życia zakonnego Lublina i sprowokować do myśli o swoim powołaniu

Tłoczno było szczególnie w godzinie, gdy odbywał się pokaz „mody zakonnej”, ale jak zapewniają zakonnicy, przez cały dzień było dużo wizytujących.

„Kiedy o. Andrzej Batorski podzielił się ze mną planami stworzenia targów, pomyślałam, że taki pokaz mody to może nie za bardzo... Ale zrozumiałam, że chodziło o to, by dotrzeć do współczesnej młodzieży współczesnym językiem” – mówi s. Cecylia Bachalska, ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki.

„Jestem tu od samego rana i widzę, że młodzi przychodzą, pytają, na czym polega praca w Afryce i nasz charyzmat, więc to działa. 20 lat temu ja bym w ten sposób nie szukała, ale nie szukałabym także w Internecie, a dziś młodzi szukają właśnie w ten sposób” – dodaje.

Pomysłodawca targów, jezuita o. Andrzej Batorski z Duszpasterstwa Akademickiego tłumaczy: "Zależało nam (...) na prezentacji żywych zakonów, pokazać tę przestrzeń kościoła w sposób nowatorski, żywy, kreatywny. Tę kreatywność zostawiliśmy poszczególnym zakonom, my im daliśmy tylko trochę przestrzeni, ale to oni swoim bogactwem, pięknem, tę przestrzeń wypełnili”.

Przy organizacji Targów z duszpasterstwem współpracowało 20 zgromadzeń, m.in. jezuici, werbiści, siostry białe, betanki, klaretyni, siostry misjonarki św. Rodziny, kapucyni tercjarze, Rodzina św. Pawła.

Ideą było pokazanie wspólnot lubelskich. „Tu jesteśmy na co dzień, tu mieszkają nasi studenci. Targi są skierowane do studentów przede wszystkim, bo dziś to na studiach człowiek się pyta, co w życiu robić” – mówi o. Batorski.

Dodaje, że zaproszeni byli wszyscy lublinianie, którzy chcieli przypomnieć sobie, że zakony są obecne ich mieście. (...)

W ramach Targów Zakonnych można było oglądać stoiska poszczególnych zgromadzeń, rozmawiać z ich przedstawicielami. Organizatorzy zaprosili także do modlitwy i wysłuchania świadectw osób zakonnych, a także na film „Wielka cisza”.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione