nasze media MGN 12/2020

KAI/k

dodane 27.03.2008 10:13

15-lecie Bractwa Więziennego

"Bractwo Więzienne", czyli Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom obchodzi 15 lecie istnienia.(...)

"Bractwo" skupia świeckich wolontariuszy wchodzących do zakładów karnych jako pomoc w pracach duszpasterskich kapelanów. 700 wolontariuszy odwiedza ok. 80 proc. zakładów karnych w Polsce.

Bernardyna Wojtkowska, krajowy prezes Stowarzyszenia, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do więźniów „jesteście skazani, ale nie potępieni i przy pomocy łaski Bożej możecie zostać świętymi” podkreśliła, że na tej zasadzie opiera się posługa Bractwa.

Dodała, że nie jest ona łatwa. Wymaga umiejętności dostrzegania dobra w każdym człowieku. „Trzeba akceptować człowieka bez względu na to kim jest, jaka jest jego przeszłość. Wolontariusz musi chcieć pomagać drugiemu człowiekowi”, zauważyła prezes.

Leszek Podolecki, wieloletni pracownik zakładów karnych, a także prezes Instytutu św. Brata Alberta zauważył, że wielu więźniów nawraca się, niektórzy podejmują apostolat wśród towarzyszy z celi więziennej. Osadzeni redagują gazetę „Dobry Łotr”, w której dają świadectwa swej wiary.(...)

W Polsce, w 160 zakładach karnych przebywa obecnie ok. 50 tys. więźniów. Członkowie Bractwa docierają do co trzeciego więzienia. Przygotowują oprawę Mszy św., organizują dla osadzonych spotkania biblijne i modlitewne, przygotowują chętnych do przyjęcia sakramentów. Wolontariusze pomagają swoim podopiecznym także po wyjściu na wolność. Wspomagają również rodziny osadzonych.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione