nasze media MGN 10/2020

Radio Watykańskie/k

dodane 26.03.2008 10:36

Więcej muzułmanów w Hiszpanii

W Hiszpanii rośnie liczba wyznawców islamu. Obecnie ponad 2,5 proc. ludności tego kraju to muzułmanie - 1 mln 130 tys. osób wyznaje tam islam.

Muzułmanie pochodzą głównie z Maroka, Algierii, Mauretanii, Afryki Zachodniej (Senegal, Nigeria, Gambia, Mali, Gwinea) oraz z Bliskiego Wschodu i Pakistanu. (...)

Najstarsza grupa muzułmańska żyje na Wyspach Kanaryjskich. „Są to głównie muzułmanie z Bliskiego Wschodu, Syrii i Libanu, którzy w latach 30. XX w. chcieli wyemigrować do Ameryki, ale w ostatniej chwili postanowili zostać na Kanarach” – mówi Riay Tatary, przewodniczący Unii Wspólnot Muzułmańskich w Hiszpanii.

Przez ostatnie 50 lat narodowość hiszpańską przyjęło ponad 80 tys. osób. Szacuje się, że w Hiszpanii jest już ok. 150 tys. potomków imigrantów muzułmańskich.

„W przeciwieństwie do Francji, wielu ukończyło uniwersytet lub posiada wykwalifikowane przygotowanie zawodowe i nie ma większych problemów ze znalezieniem pracy. Mamy młodzież żywą, solidarną i doskonale zżytą ze społeczeństwem hiszpańskim” – wyjaśnia Riay Tatary.

W 1996 r. zostało przyjęte rozporządzenie o nauce islamu w szkole oraz o zatrudnieniu nauczycieli religii muzułmańskiej.

Rozporządzenie ograniczyło się do niektórych gmin Andaluzji, Aragonii, Wysp Kanaryjskich oraz Ceuty i Melilli.

Muzułmanie chcą by ich dzieci mogły uczyć się religii islamu także w Katalonii (30 tys. uczniów), Madrycie (ok. 25 tys.), Andaluzji (19 tys.) i regionie Walencji (11 tys.).

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione