nasze media MGN 10/2020

Radio Watykańskie

dodane 25.03.2008 11:03

Barwna Wielkanoc w Brazylii

Bardzo licznie i w skupieniu Triduum Paschalne przeżywali katolicy w Brazylii. W porównaniu z rokiem ubiegłym większa była liczba uczestniczących w Mszy św. wielkanocnej. Wzrosła także liczba spowiedzi.

Dla religijności Brazylijczyków wielkie znaczenie posiada Wielki Piątek. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy, stąd wierni bardzo tłumnie brali udział w liturgii tego dnia. Wieczorem na terenie całego kraju ulicami miast i miasteczek przechodziły tradycyjne procesje ku czci Chrystusa Umarłego. Odprawiano nabożeństwa Drogi Krzyżowej nawiązujące do tegorocznej Kampanii Braterstwa opowiadającej się za obroną życia ludzkiego. W wielu metropoliach wystawiane były amatorskie przedstawienia teatralne przybliżające Mękę Pańską, w których brały udział dziesiątki tysięcy wiernych. Tak było w Rio de Janeiro, Kurytybie, Porto Alegre.

Jednak najbardziej znane jest przedstawienie w Nova Jerusalém, w północnym stanie Pernambuco. Misterium Męki Pańskiej jest tam wystawiane od 1967 r. i uważane jest za największe przedstawienie teatralne w Brazylii. W tym roku można je było oglądać od 15 marca do Wielkiej Soboty włącznie. Miasto-teatr w Nova Jerusalém zajmuje teren o powierzchni 100 tys. metrów kwadratowych. Wewnątrz miasta – repliki Jerozolimy z czasów Chrystusa – znajduje się dziewięć scen teatralnych.

W przedstawieniu występuje ponad 500 osób, w większości aktorów-amatorów. Rolę Jezusa odgrywał znany aktor teatru telewizyjnego Thiago Lacerda, a rolę Magdaleny – tegoroczna Miss Brazylii Natália Guimarães. Jak zauważa ks. Carlos Gustavo Haas z komisji liturgicznej Konferencji Episkopatu Brazylii, przedstawienia te przyciągają tłumy wiernych, także osoby, które nie są katolikami. Piękna forma inscenizacji wciąga widzów w narrację historii Jezusa.

W tym roku obserwowano o wiele większy niż w ubiegłym roku udział wiernych w nabożeństwach Triduum Paschalnego. Było także więcej spowiedzi. Również w celebracjach Mszy św. wielkanocnej udział wiernych był bardzo liczny. O ile w przeszłości brazylijscy wierni skupiali się najbardziej na obchodach Wielkiego Piątku, o tyle w tym roku, poprzez tłumny udział i emocjonalne zaangażowanie, widać było większe dostrzeżenie i dowartościowanie Wielkanocy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione