nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

KAI/k

dodane 22.03.2008 09:09

Muzułmańska nagroda dla katolickiego księdza

Katolicki teolog, ks. Thomas Michel otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową Centralnego Instytutu Archiwum Islamskiego w Soest w Niemczech. Władze Instytutu podkreśliły, że nagroda jest wyrazem uznania dla starań jezuity o dialog z islamem.

66-letni zakonnik pochodzi z USA i mieszka w Rzymie. Jest doradcą Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, a także profesorem nadzwyczajnym na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Międzynarodowa nagroda Mohammada-Nafi-Tschelebiego w wysokości 2,5 tys. euro zostanie wręczona 26 października w Soest.

Natomiast krajową nagrodą islamską uhonorowano ewangelickiego teologa Johannesa Lähnemanna. Przez wiele lat ten 66-letni obecnie duchowny przygotowywał plany do nauczania religii islamskiej i stara się o jej wprowadzenie do nauki w szkołach niemieckich. Lähnemann jest kierownikiem katedry pedagogiki religii i dydaktyki nauczania religii ewangelickiej na Uniwersytecie w Erlangen-Norymberdze.

Centralny Instytut Archiwum Islamskiego przyznaje rokrocznie nagrody ludziom, którzy wnoszą wkład w rozwój dialogu między muzułmanami a chrześcijanami. Nagroda nosi imię Syryjczyka Mohammada Nafi Tschelebego, który założył Instytut w 1927 r. w Berlinie. Organizatorzy zapowiedzieli, że od przyszłego roku nagradzani będą również muzułmanie. Dotychczas, zgodnie ze statutami fundacji, modli ją otrzymywać tylko chrześcijanie i żydzi. Poprzednimi laureatami nagrody byli proboszcz z Betlejem Mitri Raheb, przewodniczący Ogólnej Konferencji Rabinów przy Centralnej Radzie Żydów w Niemczech, Henry Brandt oraz były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, abp Michael Louis Fitzgerald.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione