nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

dziennik.pl

dodane 20.03.2008 10:41

Reklamy dla kosmitów?

Amerykańska firma produkująca chipsy we współpracy z naukowcami z University of Leicester zamierza wyemitować w przestrzeń kosmiczną pierwszą reklamówkę Ziemi skierowaną do... istot pozaziemskich. - podaje "Dziennik".

W kosmicznym projekcie reklamowym może wziąć udział każdy Brytyjczyk. Wystarczy nakręcić i nadesłać 29-sekundową reklamówkę z życia na naszej planecie.

12 czerwca tego roku najlepsza reklama zostanie wysłana w przestrzeń kosmiczną, w kierunku układu słonecznego 47 UMa znajdującego się 42 lata świetlne od Ziemi w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy.

W chwili obecnej wiadomo o istnieniu dwóch planet krążących wokół gwiazdy 47 UMa, które są podobne Jowisza. Naukowcy nie wykluczają, że obok znajdują się też planety podobne do Ziemi, na których może rozwinęło się życie.

Jeśli istnieją tam istoty rozumne, to dzięki specjalistom z University of Leicester, otrzymają klip reklamujący Ziemię.

Wysłany z prędkością światła sygnał zostanie nadany z mocą około 2 mld watów. Dla porównania żarówka zużywa około 100 watów.

Producenci chipsów liczą, że dzięki kosmicznej reklamówce narobią dużo szumu wokół swoich produktów, natomiast naukowcy mają nadzieję, że uda im się zainteresować nauką szerszą grupę ludzi.

"Reklama, która ma zostać wyemitowana, będzie stworzona przez zwykłych ludzi w efekcie ogólnokrajowego konkursu, tak więc zwiększy powszechnie dostępną wiedzę na temat badań kosmosu" - cieszy się dr Darren Wright z wydziału fizyki i astronomii University of Leicester.

« 1 »