nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Radio Watykanskie/k

dodane 20.03.2008 09:42

Wielkanoc w Taizé

Święta Zmartwychwstania Pańskiego zawsze przeżywaliśmy w Taizé bardzo uroczyście - mówi Radiu Watykańskiemu brat Marek z Taize. - Przygotowujemy się na nie przez cały rok z młodymi, którzy do nas przyjeżdżają, bo każdy koniec tygodnia – piątek, sobota, niedziela jest przeżywany jako „mała Wielkanoc”.

W piątek modlimy się przy krzyżu, w sobotę jest uroczystość światła, a w niedzielę uroczysta Eucharystia. Oczywiście w podobny sposób przeżywa to cały Kościół. Jednak Święta Wielkanocne są obchodzone szczególnie uroczyście od bardzo wielu lat.

Przyjeżdża wówczas wielu młodych ludzi z całej Europy. Podobnie i w tym roku – jest tradycyjnie wielka grupa (ponad 150) Finów, kilkusetosobowa grupa Włochów, ponad 800 Niemców, Hiszpanie, Szwajcarzy, po ostatnim spotkaniu europejskim w Genewie także licznie przybyli, Belgowie, którzy na przełomie roku będą gospodarzami kolejnego spotkania europejskiego w Brukseli, Francuzi, jest ponad 100 Litwinów, spora grupa Polaków i kilkuset Portugalczyków. Są także młodzi spoza naszego kontynentu: Amerykanie, duża grupa z Lesotho...

Cały Wielki Tydzień jest w Taizé czasem rozważania Męki Pana Jezusa. Trzy razy dziennie – rano, w południe i wieczorem – spotykamy się na wspólnej modlitwie i krok po kroku towarzyszymy Chrystusowi w Jego Drodze Krzyżowej, czytając kolejne fragmenty Ewangelii.

Szczególnie intensywna jest wieczorna modlitwa. Młodzi ludzie pozostają w kościele długi czas, a bracia razem z nimi, aby każdy kto zechce, miał okazję do podzielenia się swym poszukiwaniem wewnętrznym, swymi pytaniami, wątpliwościami, z kimś, kto go wysłucha.

Jednocześnie w kościele są obecni także kapłani. Przez cały tydzień można więc przeżyć Sakrament Pojednania, w atmosferze wyciszenia, spokoju, modlitwy. W kościele trwają do późna w nocy śpiewy modlitewne, a młodzi w ten sposób przygotowują się także do spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym.

W Taizé przygotowaniem do Wielkanocy, są także tematy rozważane w tym okresie w grupach biblijnych. Młodzi, przyjeżdżając, mogą wybrać jeden z trzech tematów na cały tydzień. Jeden z nich brzmi wymagająco: „Pozostać wiernym aż do końca”. Temat ten będziemy rozważać z młodymi przez cały obecny rok.

Inny proponowany temat to siedem słów Chrystusa na Krzyżu. Jeszcze inna możliwość to „Bóg staje się jednym z nas”. Spotkania biblijne odbywają się zawsze w grupach wiekowych.

Najmłodsi uczestnicy mają 15-16 lat.

« 1 »