nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Radio Watykanskie/k

dodane 19.03.2008 12:07

Ruch Focolari – dzieło Chiary Lubich

Ruch Focolari zapoczątkowany przez Chiarę Lubich w 1943 r. w Trydencie, po dziewięciu latach wyszedł poza granice Włoch, a od lat 60. znany jest już na wszystkich kontynentach.

„Dzieło Maryi” – jak brzmi jego oficjalna nazwa – pierwsze papieskie zatwierdzenie otrzymało od Jana XXIII w 1962 r.(...)

Dziś jest on obecny w 182 krajach świata. Liczy 141.400 stałych członków i 2.115.000 sympatyków.

Wśród nich są też niekatolicy: chrześcijanie z innych Kościołów, wyznawcy takich religii, jak judaizm, islam, buddyzm czy hinduizm, a nawet ludzie niewierzący. Z ruchem przyjaźnią się miliony ludzi.

„Dzieło Maryi” rozwija się w różnych gałęziach. Pięć z nich tworzy ruchy działające w różnych środowiskach. Są to: „Nowe Rodziny”, „Nowa Ludzkość”, „Nowe Parafie”, „Młodzi dla Zjednoczonego Świata” oraz „Dzieci dla Jedności”.

Do Polski ruch Focolari dotarł w połowie lat 60. W 1996 r. Chiara Lubich, odwiedzając nasz kraj, zainaugurowała „miasteczko maryjne” Mariapoli Fiore w Trzciance (pow. Garwolin, woj. mazowieckie).

Ruch rozwija apostolat słowa drukowanego. Prowadzi w równych krajach 26 wydawnictw, z których największe to „Città Nuova” we Włoszech, gdzie wychodzi też dwutygodnik pod tym samym tytułem. Jego polska wersja to dwumiesięcznik „Nowe Miasto”.

« 1 »