nasze media MGN 10/2020

Radio Watykanskie/k

dodane 13.03.2008 09:40

Nagroda Templetona dla ks. prof. Hellera

Ks. Michał Heller, kosmolog i profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie został aureatem tegorocznej edycji Nagrody Templetona, nazywanej także „teologicznym Noblem”

Nagroda przyznawana jest osobom różnych religii za wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej.

Ks. prof. Heller otrzymał wyróżnienie za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami.

Jak poinformował sam nagrodzony, całą nagrodę w wysokości ok. 1,6 mln dolarów przeznaczy na powstające w Krakowie Centrum Kopernika. Będzie to instytucja działająca pod egidą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Papieskiej Akademii Teologicznej.

„Jestem trochę zaskoczony faktem otrzymania tej nagrody, ale myślę, że trzeba z niej zrobić jak najlepszy użytek i przeznaczyć ją na dalsze badania w dziedzinie nauki i religii, dlatego że to są dwie dziedziny ogromnie ważne, o ile nie najważniejsze, dla ludzkości” – powiedział ks. Heller.

Jego zdaniem nauka daje wiedzę, a religia daje poczucie sensu. „Wiedza bez poczucia sensu może być groźna, fatalna, a religia bez pomocy nauki może się przerodzić w jakiś niebezpieczny fundamentalizm". – powiedział laureat.

Ks. profesor Dlatego zaznaczył też, że współdziałanie religii i nauki niezmiernie ważne "dla przyszłości całej naszej planety”

Wręczenie nagrody odbędzie się 7 maja w Pałacu Buckingham w Londynie z rąk księcia Edynburga, Filipa, małżonka królowej Elżbiety.

Wśród laureatów Nagrody Templetona znajdują się m.in.: Matka Teresa z Kalkuty (w 1973 r.), Chiara Lubich, założycielka Ruchu Focolari (1977), oraz Brat Roger, założyciel wspólnoty z Taizé (1974).

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione