nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

KAI/k

dodane 04.03.2008 10:03

Grekokatolicy przygotowują się do Wielkiego Postu

„Wielki Post ma być czasem głębokiej wewnętrznej przemiany człowieka, a do tego trzeba się przygotować” – podkreśla w rozmowie z KAI bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji Wrocławsko – Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

W Kościołach Wschodnich Wielki Post rozpocznie się w tym roku 10 marca. 5 niedziel poprzedzających ten moment wyznacza okres tzw. Przedpościa. 2 ostatnie są już bezpośrednio związane z czterdziestodniowym czasem pokuty.

Jak podkreśla bp Juszczak, Wielki Post służyć ma przede wszystkim głębokiej, wewnętrznej przemianie człowieka. Nie chodzi o to, żeby odbyć pewne praktyki – nie jeść mięsa, nie tańczyć, pójść na rekolekcje. „Przez te praktyki tez może dokonać się zmiana życia, ale są one bardziej owocem i świadectwem przemiany duchowej” – mówi biskup.(...)

Czas Przedpościa rozpoczyna 32 niedziela zwykła, tzw. Niedziela o Zacheuszu. „Przypomina ona, że trzeba szukać Chrystusa, trzeba być otwartym, czasem zaryzykować nawet ośmieszenie, jak Zacheusz, który wszedł na drzewo, chociaż był poważnym człowiekiem. I Chrystus go zauważył” - zaznacza bp Juszczak.

Kolejna niedziela, gdy czytana jest ewangelia o faryzeuszu i celniku, przypomina, że każdy z nas potrzebuje poprawy, a tym, którzy uważają, że nie muszą się zmieniać, tym bardziej jest to niezbędne.

Trzecia niedziela Przedpościa to niedziela o Synu Marnotrawnym, gdy wspominana jest przypowieść Jezusa o powrocie syna do kochającego Ojca. „To jest duchowe zobowiązanie i podkreślenie, że każdy kto wraca, zawsze zostanie przez Ojca przyjęty z otwartymi ramionami” – wyjaśnia biskup.

Bezpośrednie przygotowanie do czasu Wielkiego Postu wyznaczają dwie ostatnie poprzedzające go niedziele.

W tym roku Niedziela o Sądzie Ostatecznym, zwana też mięsopustną, przypadała 2 marca. „Niedziela ta ma przypominać, że ci, którzy nie zwrócą się do Boga powinni się lękać, gdyż czeka ich sąd” – podkreśla bp Juszczak

„W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, która w tym roku przypadnie 9 marca, praktykujemy obrzęd wzajemnego przebaczenia. Jest to specjalna modlitwa oraz rytualny gest pojednania między wiernymi. Chodzi o to, by w Post wejść bez gniewu, bez złości, bez nienawiści w sercu do drugiego człowieka” – dodaje.

Niedziela ta zwana jest Niedzielą Pojednania lub też seropustną.

Według dawnej tradycji od niedzieli miesopustnej aż do końca Wielkiego Postu wierni nie spożywali już mięsa. Od niedzieli seropustnej natomiast – nie jedli też nabiału. „Po soborze Watykańskim II nastąpiły pewne złagodzenia jeśli chodzi o post, ale są jeszcze wierni, którzy trzymają się dawnej tradycji. Zwykle natomiast praktykuje się nie spożywanie mięsa przez cały Wielki Post, natomiast powstrzymywanie się od nabiału w poniedziałki, środy i piątki” – mówi KAI bp Juszczak.(...)

Wielki Post, który w Kościele greckokatoolickim rozpocznie się 10 marca wypełniony jest różnymi specjalnymi modlitwami i formami pobożności. (...)

Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 100 tys.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione