nasze media MGN 12/2020

Radio Watykanskie/k

dodane 03.03.2008 09:51

Hiszpańskie ksaweriady

Wyruszyły pierwsze w tym roku ksaweriady. Te popularne pielgrzymki do Javier, rodzinnej miejscowości patrona misji św. Franciszka Ksawerego gromadzą młodzież z wielu hiszpańskich diecezji.

Ksaweriady odbywają się w tym roku pod hasłem “Świadkowie Chrystusa jak Ksawery”.

Abp Francisco Pérez, ordynariusz diecezji Pampeluna i Tudela i krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, ma nadzieję, że “wielu młodych odkryje wielkość wiary w Jezusa Chrystusa i zdecyduje się pójść za Nim z entuzjazmem i poświęceniem”. (...)

Początek Ksaweriad, czyli popularnych jednodniowych pielgrzymek do Javier, rodzinnej miejscowości św. Franciszka Ksawerego, zbiega się z nowenną ku czci patrona misji i Nawarry. Nowenna rozpoczyna się 4 marca i trwa do 12 marca. W tym dniu przypada rocznica kanonizacji świętego jezuity, która miała miejsce w 1622 r. Pielgrzymi pokonują pieszo trasę ok. 8 km z pobliskiej miejscowości Sangüesa.

Szczególnego charakteru nabrały Ksaweriady w roku 2006 podczas obchodów 500 rocznicy urodzin misjonarza Dalekiego Wschodu. Do Javier przybyło wówczas ok. miliona pielgrzymów.

Zwyczaj ksaweriad narodził się pod koniec XIX w.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione