nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

KAI/k

dodane 02.03.2008 11:02

3 marca - Międzynarodowy Dzień Wolnej Niedzieli

W kilku krajach 3 marca będzie obchodzony po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Wolnej Niedzieli. Niemieccy i austriaccy członowe „Sojuszu na rzecz wolnej niedzieli” odnaleźli w 2006 roku świadectwa, że 3 marca 321 po raz pierwszy świętowano niedzielę jako dzień wolny od pracy i rozpoczęli akcję propagowania tej daty.

Edykt cesarza Konstantyna Wielkiego w tej sprawie wszedł w życie 3 marca 321 r. i od tej chwili obowiązywał w całym Cesarstwie Rzymskim - od Szkocji po Mezopotamię, od Renu po Saharę. Zgodnie z tym prawem „sędziowie, mieszczanie i wszyscy uprawiający rzemiosło” mieli „odpoczywać w godnym wielkiej czci dniu Słońca”. Dokument, który w pierwszym okresie nie obejmował ludności wiejskiej, szybko się rozpowszechnił. „Umożliwiał on bowiem na zawsze cieszyć się dniem wolnym od pracy - przypomniała austriacka agencja „Kathpress”.

Ostatnio coraz więcej krajów na nowo dostrzega znaczenie wolnego czasu i jakości życia, jakie daje niedziela, dzień wolny od pracy - zwraca uwagę austriacki „Sojusz na rzecz wolnej niedzieli”. Został on zawarty w 2000 roku między Kościołami, związkowcami i przedsiębiorcami. Wolna niedziela jest zapisana już w konstytucjach niektórych krajów związkowych, powinna też zostać zapisana w nowej konstytucji Republiki Austriackiej. Kolejne kraje, które zawarły podobne sojusze, to Niemcy (2006) i Polska (2008). Polska jest trzecim krajem po Austrii.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolnej Niedzieli austriacka Organizacja Rodzin Katolickich (KFÖ) przypomniała znaczenie niedzieli dla rodzin.

„Gdyby niedziela miała być normalnym dniem roboczym, każdy z członków rodziny miałby «swoją niedzielę» i utrzymywanie więzi rodzinnych byłoby niezwykle trudne” - oświadczył przewodniczący KFÖ, Johannes Fenz.(...)

« 1 »