nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 22.02.2008 10:20

350 lat Paryskich Misji Zagranicznych

Paryskie Misje Zagraniczne (MEP) obchodzą w tym roku 350-lecia istnienia.
To instytucja, podlegająca Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Od chwili powstania wysłała do Azji już 4,5 tys. misjonarzy.

Z okazji jubileuszu otwarto wystawę o historii zgromadzenia.

MEP powołali do życia w 1658 r. bp François Pallu, wikariusz apostolski Tonkinu i bp Pierre Lambert de La Motte, wikariusz apostolski Kochinchiny. Celem wspólnoty jest formacja misjonarzy i pomoc w głoszeniu Ewangelii w krajach Azji, przez zakładanie Kościołów lokalnych i kształcenie duchowieństwa z tego kontynentu.

Misjonarze MEP dotarli do Wietnamu, Kambodży, Chin i Indii. W XIX w. objęli placówki również w Korei i Japonii, a także w dzisiejszej Malezji, Birmie, Tybecie i na Tajwanie.

Po wyrzuceniu ich na przełomie pierwszej i drugiej połowy XX w. z Chin, Birmy, Wietnamu, Kambodży i Laosu, członkowie zgromadzenia zaczęli głosić Słowo Boże m.in. na Madagaskarze i w Indonezji. Do dziś Kościoły w Azji uzyskują wsparcie od Paryskich Misji Zagranicznych.

W XIX i na początku XX w. członkowie tego instytutu zakonnego byli najliczniejszą grupą misjonarzy w Kościele katolickim.

« 1 »