nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 22.02.2008 10:12

Setki osób na Misterium Męki Pańskiej w Lądzie nad Wartą

Wystawiane od kilkudziesięciu lat Misterium Męki Pańskiej w lądzkim klasztorze salezjanów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. By obejrzeć pasyjne przedstawienie, trzeba wcześniej zrobić rezerwację.

Ks. Marek Babicz SDB z lądzkiego klasztoru przyznaje, że przyjmowane są już zgłoszenia na rok przyszły, bowiem na tegoroczne przedstawienia miejsc wolnych już właściwie nie ma. „Może znalazłoby się jeszcze jedno albo dwa” – mówi i dodaje, że każde z pasyjnych przedstawień ogląda ok. 300 osób.

„Wystawiamy Misterium od początku Wielkiego Postu. W sobotę grane są dwa przedstawienia, w niedzielę jedno. Każde ogląda średnio ok. 300 osób. Przyjeżdżają z różnych zakątków Polski. Wielu opuszcza salę ze łzami w oczach. To dla nas znak, że nie tylko oglądają, ale naprawdę przeżywają Mękę Pańską” – mówi ks. Babicz.

W postaci Jezusa, Judasza, Piłata, faryzeuszów, pretorianów i wielu innych, wcielają się klerycy salezjańskiego seminarium. Do swoich ról przygotowywali się od grudnia ubiegłego roku. W sumie w spektaklu gra ok. 30 alumnów. (...)

Pierwsze Misterium Męki Pańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie wystawiono w 1957 roku.(...)

Niestety już w 1961 roku, pod naciskiem władz komunistycznych, salezjanie musieli zaniechać organizowania Misterium. Wystawiono je ponownie dopiero w 1979 roku. Odtąd odbywają się co roku.

Autorem tekstu lądzkiego Misterium Męki Pańskiej jest ks. Franciszek Harazim SDB, a twórcą muzyki ks. Antoni Chlondowski SDB.

Przedstawienie składa się 5 aktów, które prowadzą widza od Ogrójca, poprzez zdradę Judasza, dziedziniec arcykapłana, pałac Piłata, Golgotę, aż do poranka Zmartwychwstania.

« 1 »