nasze media MGN 05/2024

KAI/k

dodane 22.02.2008 10:08

Pierwsza od 60 lat wizyta naczelnego rabina Izraela w Polsce

Po raz pierwszy od 60 lat do Polski przyjechał naczelny rabin Izraela. Yon Metzger spotkał się z członkami Gminy Żydowskiej w Synagodze Nożyków.

Podczas spotkania obecny był także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Rabin Metzger podkreślił, że jego wizyta w Polsce ma charakter spotkania ze społecznością żydowską, w celu jej wzmocnienia.

Wspominał, ze po raz pierwszy w Polsce był na obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz. - Wówczas wspominaliśmy przeszłość, teraz myślimy o teraźniejszości i przyszłości - powiedział.

Dodał, że dla Żydów, którzy nie urodzili się i nie wychowali w Polsce, przyjazd do tego kraju jest ciężkim doświadczeniem, ponieważ w czasie Holokaustu ta ziemia nasiąknęła krwią milionów Żydów.

Rabin podkreślał, że cieszy się, iż wielu Żydów mają odwagę przyznać się do swojej przynależności religijnej. (...) - Bóg stworzył wszystkich ludzi z jednego Adama, ludzie nie powinni nienawidzić się nawzajem. - podkreślił.

Rabin Metzger mówił także o państwie Izrael. Na początku miało ono jedynie 6 tys. obywateli, dziś, po 60 latach od powstania, ma ich 7 mln. (...)

Dziękując rabinowi za przybycie, naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że każdy Żyd, niezależnie od tego, gdzie mieszka, jest związany z Izraelem. Na pamiątkę spotkania, podarował Metzgerowi zdjęcie z 1947 roku, kiedy w synagodze wizytę złożył ówczesny naczelny rabin Palestyny.

« 1 »