nasze media MGN 07/2024

Rzeczpospolita/g

dodane 20.02.2008 16:19

Atlantis wrócił na ziemię

Zgodnie z planem po 13 dniach w kosmosie wahadłowiec Atlantis o 15:07 wylądował w ośrodku lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na Florydzie, na przylądku Canaveral. Powrót promu był warunkiem próby zestrzelenia zepsutego satelity przez USA

Atlantis w poniedziałek odłączył się od Międzynarodowej Stancji Kosmicznej (ISS), na którą dostarczył europejskie laboratorium Columbus.
Prom był zacumowany do ISS przez dziewięć dni. W tym czasie astronauci trzykrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) moduł laboratoryjny Columbus jest pierwszym stałym europejskim obiektem badawczym w kosmosie.

Start promu Atlantis przesuwano wielokrotnie z powodu awarii dwóch z czterech wskaźników zatankowania zewnętrznego zbiornika na ciekły wodór.

By dokończyć rozbudowę stacji, NASA powinna przeprowadzić jeszcze dziesięć wypraw promów kosmicznych, zanim w 2010 zostaną one ostatecznie wycofane z eksploatacji.

Siostrzany prom Atlantisa - Endeavour - ma wystartować już 11 marca i dostarczyć na ISS pierwszą część japońskiego kompleksu naukowo-badawczego.

Powrót promu był warunkiem próby zestrzelenia zepsutego satelity przez USA, by całkowicie wykluczyć ryzyko zderzenia ze szczątkami obiektu. Pierwsza próba zestrzelenia między 3:30 a 6:00 czasu polskiego.

« 1 »