nasze media MGN 05/2024

KAI/g

dodane 20.02.2008 15:50

Grota św. Kingi w Starym Sączu

W Starym Sączu powstanie grota św. Kingi, z której będzie można czerpać wodę ze źródełka. Mieszkańcy wierzą, że woda ma wyjątkowe właściwości.
W miejscu, z którego wypływa źródełko świętej Kingi, przed wiekami chrzczono starosądeczan. Teraz znajduje się tam mała i zniszczona kapliczka. Wkrótce ma się to zmienić.

Powstanie droga dojazdowa, zamontowane zostaną ławki oraz oświetlenie. Grota zostanie wykonana z piaskowca. Władze miasta chcą, aby wszystko było gotowe najpóźniej w przyszłym roku, kiedy przypada 10. rocznica kanonizacji świętej Kingi i wizyta Jana Pawła II w Starym Sączu.

Św. Kinga żyła w XIII w. Była córką węgierskiego króla Beli IV, a jej małżeństwo z księciem Bolesławem Wstydliwym odnowiło dawny sojusz Piastów małopolskich z dynastią Arpadów. Potrafiła łączyć głębokie życie modlitwy z troską o rozwój społeczny kraju nękanego przez najazdy Tatarów.
Po śmierci męża założyła najsłynniejszy w Polsce klasztor klarysek w Starym Sączu, do którego sama wstąpiła. Sławę świętości Kingi ogłosił w 1690 r. papież Aleksander VIII - co było wówczas równoważne z beatyfikacją. Kanonizował ją Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu.

« 1 »