nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 31.01.2008 09:54

Kościół w Leśnej pełen relikwii

96 relikwii znajduje się w kościele św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca. To prawdopodobnie jedyna świątynia w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy ze szczątkami patronów Kościoła katolickiego.

Jako ostatnie do świątyni trafiły relikwie św. Floriana, o które zabiegali od wielu lat miejscowi strażacy. (...) Wcześniej zagościły tu m.in. szczątki św. Pawła, św. o. Pio, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, czy niedawno wyniesionej na ołtarze bł. Matki Celiny Borzęckiej.

Jak mówi proboszcz parafii św. Michała Archanioła ks. Piotr Sadkiewicz ta "pielgrzymka świętych" zaczęła się od relikwii św. Faustyny zainstalowanych w 2000 roku.

„To pewnie ona, widząc parafię, olbrzymią ilość wyzwań, stwierdziła, że sama sobie nie da rady i zaczęła wzywać posiłki z nieba. Tak można całą historię ująć w sposób żartobliwy, ale faktem jest, że od kiedy zakrólowała u nas s. Faustyna i przybyły inne relikwie, w tej wspólnocie zaczęło się dziać coś pięknego: parafia zaczęła się zmieniać, żyć kultem Miłosierdzia Bożego, co znalazło swój wyraz w konkretnym czynie miłosierdzia skierowanym ku drugiemu, cierpiącemu człowiekowi” - opowiada duchowny. (...)

Duchowny zauważa, że postawy świętych stanowią bardzo często inspirację do konkretnych działań i inicjatyw.

I tak na przykład akcja podpisywania deklaracji woli wykorzystania organów do transplantacji była - jak wspomina ksiądz - próbą naśladowania ofiarnej postawy o Pio.

Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z niespotykanej gdzie indziej rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego.

Organizowane są tutaj również akcje zbiórki krwi.

« 1 »