nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

Radio Watykanskie/k

dodane 31.12.2007 10:57

Oddali życie za Ewangelię

W roku 2007 zginęło w różnych krajach co najmniej 21 osób poświęconych służbie Bogu i Kościołowi.

Wśród nich znalazło się 15 księży – w tym dziesięciu diecezjalnych, dwóch oblatów Maryi Niepokalanej, misjonarz Matki Bożej Pocieszenia, ojciec biały i werbista.

Ponadto było to trzech subdiakonów obrządku chaldejskiego, brat szkolny marysta, siostra franciszkanka Świętej Rodziny i seminarzysta ze Zgromadzenia św. Pawła.

Pierwsze miejsce w tej smutnej statystyce zajmuje tym razem Azja, gdzie poniosło śmierć osiem osób – w tym ksiądz i trzech subdiakonów w Iraku, dwóch księży i kleryk na Filipinach oraz ksiądz w Sri Lance.

Na drugim miejscu co do liczby ofiar jest kontynent amerykański. Zabito tam siedem osób – w tym trzech księży w Meksyku, dwóch w Kolumbii, jednego w Brazylii, a brata zakonnego w Gwatemali.

Na Czarnym Lądzie w ostatnim roku śmierć poniosły cztery osoby: ksiądz i zakonnica w Republice Południowej Afryki oraz dwóch księży w Kenii i w Rwandzie.

Na liście agencji Fides znalazło się także dwóch księży zamordowanych w Hiszpanii. Jeden z nich to 75-letni ks. Salvador Herandez Seller, który przez 26 lat był misjonarzem w Ekwadorze, a po powrocie pracował od 19 lat w ojczystej Hiszpanii.

Również pozostałe osoby wymienione na tej liście to w większości misjonarze. Czterech Irakijczyków, dwóch Filipińczyków, dwóch Meksykanów i dwóch Hiszpanów oraz Cejlończyk i Południowoafrykańczyk zginęli we własnej ojczyźnie. Inni oddali życie poza granicami swego kraju. Włoch i Peruwiańczyk ponieśli śmierć w Kolumbii, Ghańczyk w Kenii, Indonezyjczyk na Filipinach, Kongijczyk w Rwandzie, Niemiec w Brazylii, Salwadorczyk w Gwatemali, 70-letni ks. Ricardo Junious z USA w Meksyku, a pochodząca z Suazi s. Anne Thole – w RPA. Ta 35-letnia zakonnica nie została zamordowana, ale zginęła gwałtowną śmiercią, ratując z pożaru chorych na AIDS, którymi się opiekowała.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione