nasze media MGN 07/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 23.12.2007 10:16

Nowa siedziba watykańskich astronomów

Jezuici z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castelgandolfo będą mieli o wiele lepsze niż dotychczas warunki pracy – powiedział amerykańskiej agencji katolickiej CNS (Catholic News Service) br. Guy Consolmagno z zespołu jezuickich astronomów.

W 2008 roku otrzymają oni osobną siedzibę w ogrodach willi papieskiej w Castelgandolfo. Od 1935 roku mieszkali i prowadzili działalność naukową w pomieszczeniach tamtejszego pałacu papieskiego.

Jest to piękny XVI-wieczny gmach, ale uczeni nieraz marzli w zimie, podczas gdy w lecie dokuczało gorąco – powiedział br. Consolmagno. Obecnie uzyskają bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe i większą swobodę przy organizowaniu spotkań naukowych – takich, jak doroczna Szkoła Letnia, która w tym roku (11 czerwca – 6 lipca 2007 roku) odbyła się już po raz 11. z kolei (z udziałem 26 młodych uczonych z 22 krajów). Trwają jeszcze prace przy dostosowaniu nowej siedziby do wymogów zespołu. Przeprowadzka będzie zatem nie wcześniej jak przyszłą jesienią – poinformował astronom.

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne założył w r. 1891 Leon XIII. Przez ponad 40 lat istniało ono w Watykanie. Ze względu na coraz większe oświetlenie Rzymu, utrudniające obserwacje, w roku 1935 placówkę przeniesiono do Castelgandolfo.

W latach 80. minionego wieku zbyt jasne niebo zaczęło stwarzać trudności również w Castelgandolfo, dlatego powstał nowy ośrodek z teleskopem w Tucson w amerykańskim stanie Arizona.

Tam, w miejscu położonym w górach, z dala od silnie oświetlonych miejscowości, pracuje część badaczy z Watykańskiego Obserwatorium. Nadal też pozostaje w użyciu teleskop w pałacu będącym letnią rezydencją Papieży. Również po przeniesieniu się do siedziby w papieskich ogrodach jezuici z Obserwatorium będą dalej z niego korzystać. Natomiast nowa siedziba będzie miejscem kongresów i kursów.

« 1 »