nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/k

dodane 17.12.2007 10:10

Słowacy przekazali polskim harcerzom Betlejemskie Światło Pokoju

Ponad 500 harcerzy z całej Polski uczestniczyło w symbolicznym przekazaniu przez Słowaków Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczystość odbyła się 16 grudnia przed południem na przejściu granicznym w Łysej Polanie.

Tradycyjnie już Betlejemskie Światło Pokoju przynieśli skauci ze Słowacji, którym wcześniej przekazali je austriaccy koledzy. W uroczystości wzięli udział harcerze z całej Polski. (...)

Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 r. w Linzu, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących.

Akcja nosiła nazwę "Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec (..) odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych.

Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione