nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/k

dodane 19.11.2007 10:32

Pomoc uzależnionym - spotkanie na Jasnej Górze

Od 16 do 18 listopada na Jasnej Górze trwało XV Sympozjum Duszpasterzy Katolickich Ośrodków i Wspólnot pomagających Ludziom Uzależnionym.

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób z całej Polski.

Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego spotkania jest było uchronienie młodzieży przed sięganiem po środki uzależniające.

"Młodzież jest przyszłością naszego kraju. Większość młodych ludzi jest dziś w rozmaity sposób manipulowana przez różne środowiska. Dlatego pragniemy przypomnieć duszpasterzom ludzi uzależnionych oraz młodzieży zaangażowanej w wolontariacką pomoc uzależnionym, by uświadamiali sobie, że mogą realizować swoją posługę, kiedy będą przyjaciółmi Boga" - powiedział bp Antoni Długosz, duszpasterz młodzieży uzależnionej i dyrektor Ośrodka "Betania".

Organizatorzy na doroczne spotkania zapraszają nie tylko osoby pracujące na rzecz uzależnionych, ale także kleryków WSD oraz nowicjuszy i nowicjuszki z różnych zgromadzeń zakonnych.

Brat Bartymeusz, bernardyn z seminarium ojców bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, każdego roku w czasie wakacji odbywa praktyki w Ośrodku prowadzonym przez fundację "Nadzieja" w Bielsku Białej.

Zakonnik podkreśla, że "osoby sięgające po środki odurzające w głębi serca odczuwają pragnienie szukania Boga". - Oni chcą znaleźć Boga, ale nie do końca wierzą, że Bóg jeszcze chce z nimi rozmawiać. Myślą, że skoro zażywali narkotyki lub okradali rodziców, to Bóg im nie przebaczy - uważa. - Mówię im, by się nie przejmowali, bo Bóg jest miłosierny. Taka postawa pomaga im uwierzyć, że jeszcze się dla kogoś liczą i chociaż nie mają już znajomych, przyjaciół ani rodzin, to jest przy nich Bóg - dodaje brat Bartymeusz.

« 1 »