nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP/k

dodane 19.11.2007 09:38

Zakończenie Roku św. Elżbiety

Na Węgrzech zamknięto Rok Elżbietański.

Główne uroczystości odbyły się w miejscowości Sárospatak, w której 800 lat temu urodziła się św. Elżbieta.

Uroczystości odbyły się w pięknej gotyckiej świątyni zamkowej, której początki istnienia sięgają czasów panowania węgierskiej dynastii Arpadów.

Prymas Węgier wręczył nagrodę, różę świętej Elżbiety, Mádl Dalmie, żonie byłego Prezydenta Republiki Węgierskiej. To dowód uznania za zaangażowanie w działalność charytatywną.

Przez cały rok jubileuszowy organizowane były na Węgrzech liczne nabożeństwa, pielgrzymki, wystawy, koncerty oraz sesje naukowe, poświęcone życiu i działalności św. Elżbiety.

Św. Elżbieta urodziła się 1207 r. Była córką Andrzeja II, króla Węgier oraz Gertrudy von Andechs-Meran, czyli siostry św. Jadwigi Śląskiej.

Elżbieta Węgierska nazywana jest również świętą wdową z trójką dzieci. Męża straciła w wieku 20 lat. Zgodnie z frankońskim prawem spadkowym, opuściwszy wraz z dziećmi Wartburg, zamieszkała najpierw w pobliskim Eisenach, a następnie w Marburgu, gdzie ufundowała szpital, w którym sama chętnie pielęgnowała chorych i opuszczonych.

Przez całe życie poświeciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym oraz dziełom miłosierdzia.

Złożyła ślub wyrzeczenia się świata oraz przyjęła jako jedna z pierwszych habit tercjarki św. Franciszka. Ostatnie lata spędziła w skrajnym ubóstwie, oddając się bez reszty biednym.

Po śmierci święta Elżbieta została ogłoszona patronką Turyngii i Hesji. Powszechnie nazywana jest patronką dzieł miłosierdzia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione