nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/k

dodane 15.11.2007 09:06

Dzieci zilustrowały "Pamiętnik" chłopca z getta

Dzieci z Dąbrowy Dolnej koło Bodzentyna (Świętokrzyskie) zilustrowały "Pamiętnik" Dawida Rubinowicza, fotografując zainscenizowane fragmenty książki.

Dawid Rubinowicz był żydowskim chłopcem, który podczas wojny mieszkał w bodzentyńskim getcie.

Wybrano kilka fragmentów dzienników chłopca, dotyczących głównie życia codziennego - m.in. nauki jazdy na rowerze, wycieczki do lasu.

Dzieci odegrały scenki zaaranżowane na podstawie książki i sfotografowały je metodą fotografii otworkowej, pod kierunkiem Marty Kotlarskiej z Akademii Pstryk.

Zniekształcenia charakterystyczne dla fotografii otworkowej sprawiły, że zdjęcia sprawiają wrażenia starych fotografii.

Fotografia otworkowa polega na wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura (łac. ciemny pokój) - jest to zamknięte, poczernione od wewnątrz pudełko.

Na jednej ściance znajduje się niewielki otwór spełniający rolę obiektywu. Promienie światła wpadające przez otwór rysują na przeciwległej ściance pudełka odwrócony i pomniejszony obraz. Zdjęcia otrzymuje się umieszczając tam materiał światłoczuły.

Na jednej z lekcji historii w bodzentyńskim gimnazjum zaprezentowano zdjęcia i wycinanki, a gościem uczniów był prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Stefan Rachtan, który znał Dawida i był świadkiem znalezienia jego pamiętników.

Stowarzyszenie zamierza pokazać zdjęcia ilustrujące "Pamiętnik" Dawida Rubinowicza w Kielcach.

Dawid Rubinowicz (1927-1942) to syn mleczarza z podkieleckiego Krajna, autor pamiętników opisujących prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej, zamordowany w wieku 15 lat przez Niemców.

Podczas okupacji hitlerowskiej rodzina Dawida została przesiedlona do getta w Bodzentynie, a stamtąd we wrześniu 1942 pognano ich na stację kolejową w Suchedniowie, skąd zostali wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Dzienniki Rubinowicza odnaleziono po wojnie. W Polsce po raz pierwszy opublikowano je w 1960 roku.

« 1 »