nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

Radio Watykanskie/k

dodane 07.11.2007 11:27

Włócznia św. Maurycego na Wawelu

Włócznia św. Maurycego, krzyż z diademów książęcych, pierścień św. Stanisława i inne bezcenne obiekty znalazły się na wystawie "Źródła kultury duchowej Krakowa".

Ekspozycję można oglądać w Muzeum Katedralnym na Wawelu.

Wiele zabytków prezentowanych jest po raz pierwszy. Wydarzeniem wystawy jest pierwsza w historii ekspozycja tzw. Rotullusa, czyli spisu cudów za wstawiennictwem św. Stanisława:

„Próbowaliśmy pokazać rozwinięty trzy i pół metrowy zwój z zapisem cudów przypisywanych wstawiennictwu św. Stanisława. Zwój został spisany w Krakowie w roku 1252 w obecności legata papieskiego Jakuba z Velletri, który robił tutaj proces kanonizacyjny św. Stanisława na miejscu. Wtedy sporządzono redakcje cudów św. Stanisława w dwóch kopiach, jedna kopia została przedstawiona Papieżowi, druga pozostała na miejscu i nigdy nie była pokazywana, wreszcie będzie eksponowana” - powiedział ks. prof. Grzegorz Ryś, współorganizator wystawy.

Większość z prezentowanych na wystawie zabytków pochodzi ze Skarbca Katedry na Wawelu i Archiwum Kapituły Metropolitalnej.

Niewielką część eksponatów wypożyczono ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie i kilku parafii.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione