nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/k

dodane 02.11.2007 13:19

W listopadzie - 100. rocznica śmierci św. Rafała Kalinowskiego

15 listopada przypada 100. rocznica śmierci św. Rafała Kalinowskiego, karmelity bosego - patrona Sybiraków i wojskowych, szkół i stowarzyszeń.

Z tej okazji został ogłoszony Rok Świętego Rafała Kalinowskiego. Uroczyste obchody zostaną zainaugurowane 4 listopada.

W rocznicę śmierci św. Rafała, 15 listopada w klasztorze karmelitów bosych w Wadowicach w sanktuarium św. Józefa "Na Górce" Eucharystii dziękczynnej za dar świętego przewodniczyć będzie generał karmelitów bosych o. Alojzy Aróstegui Gamboa OCD.

Następnego dnia, we wspomnienie Matki Boskiej Ostrobramskiej (Rafał Kalinowski pochodzi z Wilna), metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawi mszę św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Uroczystości u grobu św. Rafała Kalinowskiego w Czernej koło Krzeszowic (Małopolska), gdzie znajduje się grób świętego, odbędą się w niedzielę 18 listopada.

Oprócz obchodów liturgicznych zaplanowano też sympozja naukowe poświęcone życiu i duchowemu przesłaniu św. Rafała.

Odbędą się one 24 listopada w Krakowie przy klasztorze karmelitów bosych, a 26 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Krakowie zostanie też zaprezentowany film dokumentalny o świętym, w reżyserii Katarzyny Kotuli i Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, oraz koncert muzyczny. Film biograficzny przygotowuje również Telewizja Białoruska.

Józef Kalinowski, w zakonie o. Rafał od św. Józefa, urodził się 1 września 1835 roku w Wilnie. Po ukończeniu szkoły średniej w Wilnie przez dwa lata studiował w Instytucie Agronomicznym w Hory- Horkach koło Orszy, a następnie w Mikołajewskiej Akademii Inżynierii Wojskowej w Petersburgu. Za udział w powstaniu styczniowym (1863), na stanowisku kierownika Wydziału Wojny w Wilnie, został skazany na 10 lat katorgi w Usolu koło Irkucka na Syberii. Uwolniony z zesłania w 1874 roku, przez trzy lata był wychowawcą księcia Augusta Czartoryskiego, który następnie wstąpił do salezjanów, został kapłanem, a obecnie jest kandydatem na ołtarze.

W 1877 roku Józef Kalinowski wstąpił do nowicjatu karmelitów bosych w Grazu (Austria), w 1882 roku otrzymał święcenia kapłańskie w Czernej. 1 sierpnia 1892 roku przyjechał na fundację do Wadowic. Pracował tu do 1894 roku oraz w latach 1897-1898, 1900- 1903, 1906 do śmierci 15 listopada 1907 roku.

Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu.

Odnowił karmelitów bosych w Polsce. W roku 1983 papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w 1991 roku ogłosił go świętym.

« 1 »