nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

KAI/k

dodane 17.10.2007 11:15

Niezykłe ognisko na górze Matyska

Światowe media bardzo dużo miejsca poświęcają fotografii, jaką wykonał 2 kwietnia 2006 r. na górze Matyska w Beskidzie Żywieckim Grzegorz Łukasik.

Na zdjęciu widoczne jest ognisko, a słup ognia przypomina sylwetkę Jana Pawła II:


(zdjęcie ze strony: www.pokolenie-jp2.pl)

Ognisko, zapłonęło w 2. rocznicę śmierci polskiego papieża. Słup ognia przypomina sylwetkę Jana Pawła II w charakterystycznym geście błogosławieństwa.

Zdjęcie pokazują nieustannie w swoich programach watykańska telewizja oraz inne kanały informacyjne we Włoszech. "Corriere della Sera" oraz "La Repubblica" informują swoich czytelników o domniemanym cudzie na górze Matyska. Temat szeroko poruszają także media anglojęzyczne.

O zdjęciu żywo dyskutują internauci na niemal wszystkich religijnych portalach.

Fotografię wykonano na górze Matyska, nieopodal Żywca. Główne uroczystości w tym miejscu odbywały się 31 marca, jednak 2 kwietnia kilkusetosobowa grupa wiernych parafii w Radziechowach i innych miejscowości Żywiecczyzny wyszła na szczyt by zapalić "Ogień Pamięci" dla upamiętnienia rocznicy śmierci Jana Pawła II. Był wśród nich także 26 letni Grzegorz Łukasik z podżywieckiej Twardorzeczki.

Dopiero jak przyszedł do domu zwrócił uwagę na niezwykłą fotografię. Pokazał ją najbliższej rodzinie. "Wszyscy orzekli, że płomienie ułożyły się w kształt sylwetki polskiego papieża" - mówi autor zdjęcia.

Wśród wiernych diecezji bielsko-żywieckiej zdania są podzielone, co do autentyczności fotografii. Niektórzy twierdzą, że to dowód na świętość Jana Pawła II, inni kwestionują oryginalność zdjęcia.

Góra Matyska w Radziechowach to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstają niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. W listopadzie odbywają się tu Zaduszki Narodowe, w czasie, których wspomina się osoby zasłużone w historii Polski. 2 lata temu rozpoczęto usypywanie symbolicznego kurhanu, upamiętniającego narodowych bohaterów.
« 1 »