nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

PAP/k

dodane 10.10.2007 11:53

Nowe szlaki papieskie

Nowe szlaki turystyczne, upamiętniające wędrówki Karola Wojtyły wraz z przyjaciółmi, wytyczone zostały w Beskidach.

Pierwszy z nich wiedzie z podoświęcimskich Harmęży przez podbielskie Kozy do Straconki, dzielnicy Bielska-Białej, drugi - z Soblówki na Rycerzową w Beskidzie Żywieckim.

Szlak z Harmęż do Bielska-Białej został pomyślany jako rowerowo- pieszy. Jego pomysłodawcą jest mieszkaniec Kóz Marek Sporysz, który wiele lat zabiegał o jego wytyczenie.

Pierwsza, rowerowa część szlaku rozpoczyna się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i prowadzi przez Wilamowice, rodzinną miejscowość świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, do Kóz, gdzie w latach 50. XX wieku ksiądz Karol Wojtyła odwiedzał wikarego miejscowej parafii, księdza Franciszka Macharskiego. Dalej wiedzie już szlak pieszy. Ścieżkami Beskidu Małego turyści dotrą na Magurkę i dalej do Straconki. Długość pieszego szlaku liczy 16 km.

Drugi - 7-km szlak został wytyczony w Beskidzie Żywieckim, w pobliżu granicy ze Słowacją. Wiedzie z Soblówki na Rycerzową. Wzdłuż trasy ustawiono 20 głazów, symbolizujących tajemnice różańca. Na każdej z nich umieszczona została tablica z nazwą tajemnicy i cytatem z Pisma Świętego. Na Rycerzowej stanął także kilkumetrowy krzyż.

Szlak na Żywiecczyźnie upamiętnia liczne wędrówki Karola Wojtyły. Proboszcz parafii w Soblówce ksiądz Jan Stanisław Króżel poinformował, że kardynał Wojtyła po raz ostatni szedł tamtędy 19 września 1972 roku. Towarzyszyli mu m. in. księża Stanisław Dziwisz i Marian Jaworski

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  ŁukaszKolada
  ostatnia aktywność: Dziś 02:15
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26