nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP/k

dodane 01.10.2007 09:42

Znaleziono szczątki dzieci cara Mikołaja II?

Istnieje "wysokie prawdopodobieństwo", że w sierpniu pod Jekaterynburgiem na Uralu znaleziono szczątki dzieci ostatniego cara Rosji Mikołaja II - podały miejscowe władze.

Szczątki te znaleziono w tym samym rejonie, gdzie 13 lipca 1993 roku natrafiono na szczątki Mikołaja II, jego małżonki i trzech córek.

Mikołaj II Romanow oddał tron w 1917 roku po zwycięstwie rewolucji lutowej. Wkrótce wraz z rodziną - carycą Aleksandrą, wielkimi księżnymi: 22-letnią Olgą, 20-letnią Tatianą, 18-letnią Marią i 16- letnią Anastazją, a także 14-letnim carewiczem Aleksym - został internowany.

W nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku, z rozkazu wodza bolszewików Włodzimierza Lenina, carska rodzina została rozstrzelana w piwnicy domu kupca Władimira Ipatijewa w Jekaterynburgu. Ciała zakopano w pobliskim lesie.

W 1979 roku dwaj rosyjscy historycy odkryli ludzkie szczątki w zbiorowej mogile pod Jekaterynburgiem. W obawie przed represjami trzymali to w tajemnicy do 1989 roku. Dopiero w lipcu 1991 pod okiem KGB przeprowadzono ekshumację. Z dołu wydobyto szczątki dziewięciu osób.

Przeprowadzona przez amerykańskich i rosyjskich naukowców analiza DNA umożliwiła stwierdzenie ze 100-procentową pewnością, że znalezione w 1979 roku szczątki ludzkie to szczątki cara Mikołaja II, carycy Aleksandry, wielkich księżnych - Olgi, Tatiany i Anastazji, a także ich służby - doktora Jewgienija Botkina, kucharza Iwana Charitonowa, kamerdynera Aloizija Truppa i pokojówki Anny Demidowej.

Wtedy nie było wiadomo, co się stało z ciałami pozostałej dwójki carskich dzieci - carewicza Aleksego i wielkiej księżnej Marii. Uważano, że zostały one spalone.

17 lipca 1998 roku w cerkwi na terenie twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu odbył się państwowy pogrzeb ostatniego cara Rosji Mikołaja II i członków jego rodziny. Wśród uczestników był ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn.

« 1 »