nasze media MGN 05/2024

KAI/k

dodane 10.09.2007 12:24

Relikwie św. Dominika Savio w Warszawie

Relikwie św. Dominika Savio, spoczywające na stałe w bazylice Wspomożycielki Wiernych w Turynie, zostały przywiezione do Warszawy.

Peregrynacja relikwii po salezjańskich parafiach w Polsce, która potrwa do 25 października, rozpoczęła się 8 września w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.

- Przyjmując jego relikwie chcemy objąć naszą troską dzieci, młodzież z naszych rodzin i parafii oraz ojczyzny. Chcemy własnym słowem i przykładem przyprowadzać młode pokolenie do Chrystusa i Jego Matki - powiedział przy powitaniu relikwii św. ks. Wiesław Kania, proboszcz bazyliki.

Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 r. w San Giovanni di Riva (Piemont; Północne Włochy). W wieku 12 lat został przyjęty przez ks. Bosko, założyciela zgromadzenia salezjanów, do oratorium w Valdocco, niedaleko Turynu. Znane są niezwykłe i niewyjaśnione fakty związane z życiem duchowym Dominika (ekstaza, intuicja pozwalająca odnaleźć chorych i umierających, także towarzysząca mu w chwili śmierci wizja raju).

W 1856 r. zapadł na gruźlicę i po kilku miesiącach zmarł. Papież Pius XI nazwał go "małym świętym wielkim duchem", Papież Pius XII beatyfikował go w 1950, a następnie kanonizował w 1954 roku. Z jego osobą jest związany cudowny szkaplerz, którym święty posłużył się, by ocalić swoją matkę. Od 1956 dom generalny salezjanów oferuje matkom szkaplerz z namalowanym na materiale wizerunkiem świętego. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 5 maja.

« 1 »