nasze media MGN 05/2024

PAP/k

dodane 31.08.2007 10:20

Rzymska świątynia Jupitera odkryta w Rumunii

Rumuńscy archeolodzy odkryli pozostałości świątyni Jupitera w środkowej Rumunii, w stolicy Dacji z czasów, gdy była ona rzymską prowincją.

Odkrycia dokonano na stanowisku Sarmisegethusa, położonym na Wyżynie Transylwańskiej w środkowej części kraju.

Naukowcy odsłonili dopiero pierwszy fragment budowli, a kolejne jej części będą stopniowo odkrywane w trakcie dalszych prac wykopaliskowych.

Świątynia była poświęcona Jupiterowi, a także pozostałym bóstwom z rzymskiej triady kapitolińskiej, tzn. Junonie i Minerwie.

Rzymianie zwykle wznosili tego typu świątynie w każdym zdobytym mieście, opierając się na pierwowzorze znajdującym się w Rzymie.

Kapitol w Sarmisegethusa jest wyjątkowy ze względu na dedykację umieszczoną na gmachu, mówiącą o oficjalnym wprowadzeniu kultu Jupitera w rzymskiej prowincji Dacja.

Według naukowców, miało to miejsce w około 150 r.n.e., a dzień dedykacji - 23 maja według kalendarza juliańskiego - stał się jednym z największych świąt w Dacji.

Starożytna Sarmisegethusa była najważniejszym w Dacji ośrodkiem politycznym, religijnym i wojskowym. Osiągnęła szczyt rozwoju w czasach panowania Decebala, wojowniczego króla Daków (87-106 r. n.e.), który został pokonany dopiero przez cesarza Trajana.

Po zdobyciu i zniszczeniu miasta przez wojska rzymskie w 106 r. cała Dacja przekształcona została w rzymska prowincję.

Rzymianie założyli w odległości około 40 kilometrów od ruin Sarmisegethusy garnizon wojskowy o tej samej nazwie, który z czasem stał się stolicą całej prowincji.

« 1 »