nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/k

dodane 29.08.2007 10:14

Prawosławni obchodzili Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, obchodziła wczoraj cerkiew prawosławna. Jest to ostatnie święto w prawosławnym roku liturgicznym. 1 września w kościele prawosławnym rozpoczyna się Nowy Rok Cerkiewny (Indyktion).

Głównym uroczystościom w Kleszczelach przewodniczył arcybiskup Sawa, metropolita warszawski i całej Polski.

Do święta Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny wierni przygotowywali się poprzez dwutygodniowy post. W tym dniu po zakończeniu nabożeństw w cerkwi święci się zboża i zioła.

Święto zostało ustanowione na przełomie IV i V wieku i jest ostatnim w roku liturgicznym świętem cerkiewnym z dwunastu najważniejszych. Święto ma jeden dzień przedświąteczny i osiem dni poświątecznych. Zamyka cykl dwunastu wielkich świąt tzw. dwunadiesiatych prazdników, z których każdy osłania tajemnicę bożego planu zbawienia ludzi i przybliża wiernych do zrozumienia tej tajemnicy.

Maryja po trzech dniach pobytu w grobie odeszła ciałem i duszą do nieba, dlatego Jej śmierć Cerkiew określa jako ,,zaśnięcie". Zgodnie z tradycją, to Archanioł Gabriel oznajmił jej, iż nadszedł czas jej zejścia ze świata.

Prawosławni czczą Maryję nie tylko dlatego, że jest Bogarodzicą, ale dlatego, że jest najświętsza. Oddają Jej szczególną cześć jako najbardziej wywyższonej pośród wszystkich bożych stworzeń. Wyznają, że jest "czcigodniejszą od cherubinów i bez porównania chwalebniejszą od serafinów". W czasie Liturgii mówi się słowa: "Aniołowie zaśnięcie Przenajświętszej widząc zdumieli się, jak Panna wstępuje od ziemi na niebo".

W przeddzień święta Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w cerkwiach, odprawiane jest całonocne czuwanie. Trzy dni po święcie w wielu cerkwiach, jest odprawiany obrzęd pogrzebania Matki Bożej przed płaszczanicą (całunem) z wizerunkiem Maryi, która symbolizuje Jej grób (Czin Pogrebienija Bożej Matieri).

Święto poprzedza dwutygodniowy post (uspienski), który swoją surowością podobny jest do Wielkiego Postu. W okresie jego trwania nie spożywa się produktów zwierzęcych. Dniami najbardziej surowego postu są poniedziałek, środa, piątek. Spożywa się wtedy nieprzetworzone produkty pochodzenia roślinnego bez dodatku oleju, jak: orzechy, miód, chleb, owoce, warzywa.

We wtorek i czwartek można spożyć przetworzone produkty, ale też bez dodatku oleju. W sobotę i niedzielę można spożywać dania przyrządzone z dodatkiem oleju oraz wino. Rybę w okresie Postu przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy można spożywać tyko w święto Przemienienia Pańskiego, czyli 19 sierpnia.

« 1 »