nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 22.08.2007 10:23

Wahadłowiec Endeavour wylądował na Florydzie

Prom kosmiczny Endeavour bezpiecznie wylądował we wtorek po południu na przylądku Canaveral na Florydzie.

Lądowanie wahadłowca nastąpiło zgodnie z planem o godzinie 12.32 czasu lokalnego, czyli 18.32 czasu polskiego.

Lądowanie promu odbyło się dzień wcześniej niż planowano, ze względu na zbliżający się w kierunku Teksasu huragan Dean. Obawiano się, że towarzyszące mu wiatry zmuszą władze amerykańskiej agencji kosmicznej NASA do ewakuacji drugiego centrum kontroli lotów w Houston.

Po otrzymaniu zezwolenia na lądowanie z centrum kontroli lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral, Endeavour rozpoczął we wtorek po południu czasu polskiego zejście z orbity okołoziemskiej. Wahadłowiec przeleciał obrócony do góry podwoziem nad Oceanem Indyjskim, po czym rozpoczął zejście w atmosferę okołoziemską.

NASA podkreśliła, że niewielkie uszkodzenie osłony termicznej promu kosmicznego nie zagraża jego bezpiecznemu powrotowi na Ziemię z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Podczas startu promu oderwany fragment piankowej izolacji zbiornika paliwa uderzył w spód kadłuba, powodując 8-centymetrowe pęknięcie osłony termicznej.

W trakcie wspólnego lotu z ISS członkowie załogi Endeavoura czterokrotnie wychodzili w otwartą przestrzeń kosmiczną, by zainstalować nowy dźwigar nośny stacji i wymienić uszkodzony żyroskop, używany do jej stabilizowania. W ramach zaplanowanej na październik kolejnej wyprawy wahadłowca na ISS stacja zostanie wyposażona w nowy moduł łącznikowy Harmony, umożliwiający jej dalszą rozbudowę

« 1 »