nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/k

dodane 20.08.2007 08:20

Pierniki w 750. rocznicę śmierci św. Jacka

Poznańscy dominikanie uczcili w niedzielę 750. rocznicę śmierci swego patrona, św. Jacka Odrowąża. Uroczystą Mszę św. ku czci założyciela polskich dominikanów odprawił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

W uroczystej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele innych poznańskich zakonów oraz siostry dominikanki. Po liturgii zakonnicy częstowali wychodzących z kościoła wiernych piernikami.

Niedzielna Msza zakończyła Triduum Jackowe, poświęcone obchodom 750. rocznicy śmierci założyciela polskich dominikanów. W piątek 17 sierpnia, na rozpoczęcie trzydniowych uroczystości, liturgię w dominikańskim kościele sprawowali ojcowie franciszkanie konwentualni. Nazajutrz zaś modlono się o liczne oraz dobre powołania kapłańskie i zakonne.

Św. Jacek Odrowąż urodził się w 1183 r. w zasłużonej dla Polski szlacheckiej rodzinie. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 r. wraz z bł. Czesławem przyjął habit dominikański z rąk św. Dominika w rzymskim klasztorze św. Sabiny. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, jak brzmi pełna nazwa dominikanów, wysłał go do Polski.

Po powrocie z Rzymu św. Jacek założył klasztory dominikańskie w Gdańsku, Chełmie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 r. w Krakowie. W 1594 r. kanonizował go papież Klemens VIII. Jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.

Do Poznania dominikanie przybyli w 1231 r., jednak w czasie zaborów Prusacy wypędzili ich. Zakonników w charakterystycznych biało-czarnych habitach sprowadził ponownie w 1935 r. ówczesny Prymas Polski, kard. August Hlond i powierzył im opiekę duszpasterską nad studentami.

« 1 »