nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 20.08.2007 08:11

Odkryto nietknięty etruski grób sprzed 2 tys. lat

Liczący ponad 2 tys. lat, idealnie zachowany etruski grób odkryli archeolodzy na terenie Toskanii. W jego wnętrzu znaleziono liczne zabytkowe przedmioty, m.in. urny zawierające szczątki około 30 osób.

Grób znajduje się w toskańskiej miejscowości Civitella Paganico. Pochodzi prawdopodobnie z okresu pomiędzy 1. a 3. wiekiem p.n.e., kiedy potęga Etrusków zaczynała słabnąć - powiedziała Reutersowi kierowniczka prac wykopaliskowych, Andrea Marcocci.

"Dość rzadko zdarza się znaleźć grób tak dobrze zachowany, jak ten" - podkreśliła archeolog. Marcocci zaczęła podejrzewać istnienie grobu na podstawie badań fragmentów zabytkowych przedmiotów, jakie znajdowano w okolicy.

Wewnątrz grobowca wąski korytarz prowadzi do małej komory grzebalnej, która ma około 2 m długości i 1,8 m szerokości. Znaleziono tam około 80 przedmiotów, m.in. wazy i zwierciadła z brązu i ceramiki. Były też urny ze szczątkami ludzi.

"To niezwykłe - znaleźć tak wiele przedmiotów w tak małym grobie" - zauważa Marcocci. "Niektóre z waz (urn) były całkiem małe, myślimy więc, że należały do dzieci".

Jedna z najstarszych i najmniej poznanych cywilizacji starożytnej Italii, cywilizacja etruska, rozciągała się na północ od Rzymu, gdzie dziś znajduje się Toskania i Umbria. Cywilizacja ta istniała przez około tysiąc lat, osiągając swój szczytowy rozwój między 7. do 6. wiekiem p.n.e. Później etruskie miasta zostały zastąpione przez rzymskie osady.

« 1 »