nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Radio Watykanskie/k

dodane 16.08.2007 15:32

Kibeho - ruandyjskie sanktuarium nadziei

Maryja przynosi Ruandyjczykom nadzieję na lepsze życie. To przesłanie zabrzmiało w afrykańskim sanktuarium maryjnym w Kibeho, gdzie w uroczystej Eucharystii wzięło udział ok. 25 tys. pielgrzymów.

Przybyli nie tylko z Ruandy, ale również z krajów ościennych: Burundi, Ugandy i Kongo. Niektórzy dojechali autokarami, jednak większość przybyła pieszo.

W Ruandzie, w 1994 roku doszło do zbrodni ludbójstwa, w której życie straciło ponad 800 tys. osób.

„Ruandyjczycy naznaczeni są tragedią ludobójstwa. Trzeba też pamiętać, że wiele osób w tym kraju cierpi głód. Ruanda wciąż należy do dziesięciu najbiedniejszych krajów Afryki” powiedział rektor sanktuarium w Kibeho, ks. Zbigniew Pawłowski SAC.

Uroczystość wpisuje się w jubileusz 25-lecia objawień maryjnych w Kibeho. Wzięła w niej udział m.in. Natalia, jedna z „widzących”, wówczas 18-letnia dziewczyna. Zakończenie jubileuszu odbędzie się w Kibeho 28 listopada br

Maryja objawiła się w Kibeho jako „Matka Słowa”. Tak właśnie przedstawiła się widzącym – mówi dyrektor Centrum Formacji Maryjnej „Cana”. Ks. Leszek Czeluśniak MIC.

Pierwsze słowa Maryja kieruje do wszystkich ludzi, wołając o nawrócenie. „Mówiła: «nawracajcie się!». Powtarzała to wielokrotnie.

Drugim elementem przesłania Maryi było wezwanie do modlitwy.

„Trzeba zacząć na ten kraj patrzeć przez pryzmat objawień, a nie tylko tragedii ludobójstwa. Były to przecież pierwsze uznane przez Kościół objawienia maryjne w Afryce” – mówi ks. Czeluśniak. Wyraża jednocześnie nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy Kibeho stanie się „prawdziwym afrykańskim Lourdes”.

« 1 »