nasze media MGN 05/2024

KAI/g

dodane 30.07.2007 14:06

Młodzież z całej Polski na urodzinach u Karoliny

Młodzież z całej Polski wzięła udział w obchodach 109. urodzin swojej patronki - bł. Karoliny Kozkówny. Uroczystości odbyły się w sanktuarium w Zabawie k. Tarnowa.

W lesie w Wał Rudzie, na szlaku męczeństwa bł. Karoliny, rozważano poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. W kościele podczas Mszy św. młodzież złożyła lub odnowiła przyrzeczenia życia w czystości do ślubu, powstrzymania się od spożywania alkoholu i zażywania narkotyków.

Odbyło się też czuwanie przy relikwiach Karoliny. Młodzież wzięła też udział w festynie i koncertach.

Każdego roku do Zabawy przyjeżdżąją członkowie Ruch Czystych Serc. Ruch zrodził się w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce powstał z inicjatywy poznańskiego miesięcznika "Miłujcie się!".
Coraz częściej do Ruchu należą nie tylko ludzie, którzy chcą żyć w czystości, ale także powstrzymujący się od spożywania alkoholu i zażywania narkotyków. Ruch daje też możliwość uwolnienia się od nałogu.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w Wał Rudzie na terenie parafii Zabawa. Podczas I wojny światowej, 18 listopada 1914 r. zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, który usiłował ją zgwałcić. W 1965 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, zakończony wyniesieniem Karoliny na ołtarze przez Jana Pawła II w 1987 r. w Tarnowie.

Od dnia beatyfikacji jej kult nieustannie się rozszerza. Świadczą o tym podziękowania za łaski otrzymane przez wstawiennictwo bł. Karoliny, szczególnie za uzdrowienia z chorób, rozwijający się ruch pielgrzymkowy do grobu błogosławionej w Zabawie, cenne inicjatywy duszpasterskie, kościoły i kaplice pod jej wezwaniem, a także coraz liczniejsze prośby o relikwie, kierowane z różnych stron Polski.

« 1 »