nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP/k

dodane 10.07.2007 08:56

Ruszy cygański Tabor

Pod koniec lipca, wyruszy w drogę Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.

W wędrówce po Małopolsce uczestniczą Cyganie z Polski i zagranicy, którzy podróżują tradycyjnymi kolorowymi wozami zaprzężonymi w konie.

W tym roku tabor odbędzie się pomiędzy 26 a 29 lipca.

W korowodzie pojedzie co najmniej sześć autentycznych romskich wozów, w tym pięć znajdujących się na co dzień w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Trasa taboru poprowadzi drogami Małopolski ku miejscom, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły Cyganów zastrzelonych przez niemieckich okupantów.

Wozy wyruszą w czwartek 26 lipca z Tarnowa, skąd przez Mościce, Wierzchosławice dotrą do Bielcza. W tej miejscowości zaplanowano modlitwę na cmentarzu, gdzie spoczywa 42 Romów rozstrzelanych przez hitlerowców, a także nocleg na miejscowym stadionie. Przez cały piątek widzowie będą mogli oglądać tam życie taborowe i romskie obozowisko.

W dalszą drogę, do Szczurowej, tabor wyruszy w sobotę. Na tamtejszym cmentarzu odbędzie się modlitwa w intencji pomordowanych tam Cyganów. Nocleg przewidziano w Dołędze. W niedzielę wozy wrócą przez Radłów do Tarnowa.

Podczas postojów na nocleg mieszkańcy okolicznych miejscowości zapraszani są na koncerty romskiej muzyki i poczęstunek z taborowej kuchni. W poprzednich latach były i wesela, i chrzciny cygańskie.

Zgodnie z tradycją tabor odwiedza mogiły i romskim zwyczajem oddaje cześć pomordowanym kroplą wódki uronioną na ziemię i tęsknym zawodzeniem cygańskich skrzypiec.

Pierwszy Tabor Pamięci Romów zorganizowany został w lipcu 1996 roku, po 32 latach od zakazania Cyganom wędrowania po polskich drogach. Zdarzenie miało przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę tego narodu z rąk niemieckich nazistów.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione