nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

KAI

dodane 02.07.2007 14:10

Otwarto nowy szlak papieski

W Rajczy w Beskidzie Żywieckim otwarto kolejny szlak papieski. Na trasie tzw. Worka Raczańskiego znajdują się malownicze miejscowości Żywiecczyzny, kaplice, świątynie, schroniska oraz szczyty górskie.

Szlak papieski otworzył dziś zainaugurował dziś w Rajczy bp Tadeusz Rakoczy, który wcześniej poświęcił popiersie Jana Pawła II nieopodal kościoła pw. św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza. Monument to symboliczny początek szlaku.

Worek Raczański to jedno z pasm należących do Beskidu Żywieckiego. Rozciąga się na pograniczu polsko-słowackim. Przy dobrej pogodzie z Wielkiej Raczy, wznoszącej się 1236 metrów n. p. m. widać słowacką Małą Fatrę, a z Rycerzowej podziwiać można Tatry.

Świadkowie opisują bardzo częste wizyty Karola Wojtyły w tych rejonach. W 1972 r. kard. Wojtyła w towarzystwie ks. Józefa Jury, proboszcza parafii w Rycerce Górnej odprawił na przykład Mszę św. w kaplicy pw. Matki Bożej Pocieszenia pod szczytem Oźnej (952 m n.p.m.) i wygłosił kazanie do zebranych mieszkańców, szedł potem czerwonym szlakiem wzdłuż granicy do Kikuli (1087 m n.p.m.) i Magury (1067 m n.p.m.). Innym razem odwiedził Wielką Raczę i Zwardoń.

Szlakami upamiętniającymi wędrówki górskie Jana Pawła II zajmuje się Fundacja Szlaków Papieskich. Została utworzona 4 lata temu w Krakowie.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione