nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP/k

dodane 02.07.2007 11:44

Inwazja gumowych kaczuszek

Za ok. dwa miesiące na wybrzeżach Wielkiej Brytanii wyląduje ok. 10 tys. gumowych kaczuszek, które w ciągu 15 lat pokonały już trasę oceaniczną 27 tys. kilometrów.

Żółte kaczuszki, a także żabki i żółwie, pochodzą z transportu gumowych zabawek, który wysłano z Hongkongu do Tacoma w USA.

Transport znalazł się w oceanie, gdy gwałtowna burza zmyła z pokładu statku handlowego na samym początku rejsu kartonowe pudła z zabawkami przeznaczonymi na gwiazdkę dla amerykańskich dzieci.

Prądy morskie rozdzieliły flotyllę gumowych zabawek z rozmokłych kartonów na dwie grupy: dwie trzecie - około 20 tys. - ruszyło na południe i po przekroczeniu równika dotarło do plaż Indonezji, Australii i Ameryki Południowej.

Ponad 10 tys. pływających kaczuszek w żółtym kolorze oraz kolorowe żółwiki i żabki popłynęły pchane morskimi prądami na północ z szybkością jednej mili morskiej (nieco ponad półtora kilometra) na dobę.

Przez Cieśninę Beringa, która oddziela Rosję od Alaski, płynąc wśród lodowców, dotarły na Atlantyk. Pierwsze kaczuszki wpłynęły na Ocean Atlantycki w 2000 roku.

Amerykańska firma z Tacomy, która importowała zabawki z Hongkongu, ustanowiła nagrodę dla "łowców kaczuszek": za każdą wyłowioną po 15 latach z oceanu lub znalezioną na plaży oryginalną żółtą kaczuszkę z Hongkongu, która pochodzi z przeznaczonego dla niej transportu, wypłaca 100 dolarów.

Wielokrotnie wyższą wartość żółte kaczuszki osiągnęły wśród kolekcjonerów: ich cena na giełdzie internetowej doszła w tych dniach do 740 euro.

Jednak kacza armada wejdzie do historii przede wszystkim dzięki oceanografom.

Jak oświadczył w czwartek w wywiadzie dla londyńskiego "Timesa" Simon Boxall z Krajowego Centrum Oceanograficznego w Southmapton, kaczuszki pozwoliły naukowcom nakreślić bardzo dokładną mapę prądów oceanicznych.

To właśnie te prądy i zmiany ich przebiegu determinują pogodę.

Gumowe zabaweczki za dwa miesiące zaczną lądować głównie na plażach Kornwalii i wybrzeżach południowej Irlandii.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione