nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP/k

dodane 29.06.2007 09:45

Order Uśmiechu dla króla Arabii Saudyjskiej

Pomoc polskim bliźniaczkom była dla mnie największą przyjemnością - powiedział król Arabii Saudyjskiej, Abdullah Ibn Abdul Aziz al Saud podczas uroczystości wręczenia mu Orderu Uśmiechu w Belwederze.

Król Abdullah odebrał order i legitymację nr 800 z rąk kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Marka Michalaka we wtorek.

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Abdullahowi order 18 marca 2005 roku, kiedy był jeszcze księciem. Wnioskowały o to dzieci z całego kraju, zwłaszcza z Janikowa, w podziękowaniu za sfinansowanie przez władcę operacji rozdzielenia syjamskich bliźniaczek z tego miasteczka - Olgi i Darii.

Dzieci wnioskujące o przyznanie Abdullahowi orderu szczególnie ujął fakt, że władca państwa jest wrażliwy na potrzeby najmłodszych z całego świata, że dowiedział się o polskich bliźniaczkach i chciał im pomóc.

Podczas ceremonii, w której uczestniczyły także Olga i Daria, król Abdullah powiedział też, że order sprawił mu wielką przyjemność i że jeszcze nigdy nie dostał odznaczenia od dzieci.

Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości lub ratuje im życie.

Laureatami Orderu Uśmiechu jest obecnie ponad 800 osób z przeszło 45 krajów świata, m.in. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Zbigniew Religa i Anna Dymna.

« 1 »