nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 25.06.2007 09:10

Ruiny rzymskie przypadkowo odkryte w Anglii

Archeolodzy, wytyczający miejsce pod budowę zabezpieczającego parkanu w średniowiecznym zamku Rochester w południowej Anglii, nieoczekiwanie odkryli fragmenty murów miejskich z czasów rzymskich - donosi serwis internetowy BBC News.

Jak wyjaśnił archeolog Graham Keevill, odkrycie jest ważne, gdyż w Anglii do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele rzymskich murów miejskich.

Zewnętrzne powierzchnie muru po obydwu stronach stanowią ściany wykonane z kamieni wysokiej jakości, natomiast przestrzeń miedzy nimi wypełniona jest szutrem z mniejszych kamieni, piasku i żwiru, który wiązał całość w solidny mur.

Konstruktorzy i budowniczowie zamku Rochester wykorzystali w XII wieku fragmenty rzymskiego muru o wysokości 180 centymetrów jako część fundamentów zamku.

Zdaniem ekspertów, Rzymianie wybudowali swój fort nad brzegiem rzeki Medway dla ochrony miejscowego mostu, służącego przeprawom rzymskich legionów na drodze z Dover do Londynu.

Wykonane przez naukowców wykopy zostaną ponownie przykryte ziemią dla ochrony znaleziska, a plany wzniesienia zabezpieczającego parkanu będą zmodyfikowane, uwzględniając położenie pozostałości rzymskiej sztuki kamieniarskiej.

Graham Keevill - pracujący obecnie w Rochester - był członkiem zespołu naukowców, który odkrył w Tower of London mury rzymskiego miasta Londinium, których część służyła jako fundament pod średniowieczną wieżę. Naukowiec określił swój udział w odkrywaniu rzymskich budowli w Anglii jako zdumiewający zbieg okoliczności.

Prace w zamku Rochester prowadzone są w ramach projektu konserwacji, finansowanego przez lokalne władze i organizację Angielskie Dziedzictwo. W ramach projektu naprawiane będzie przedmurze zamku, wzniesiony zostanie zabezpieczający parkan i założone nowe balustrady.

« 1 »