nasze media MGN 07/2024

IAR/k

dodane 21.06.2007 15:20

Rocznica śmierci ks. Tischnera

W Łopusznej odbędą się w niedzielę (24.06) uroczystości upamiętniające 7 rocznicę śmierci księdza profesora Józefa Tischnera.

Kapłan i filozof zamarł 28 czerwca 2000 roku. Miał 69 lat.

Uroczystości rozpoczną się na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowany jest ksiądz Tischner i modlitwa przy jego grobie.

Złożenie kwiatów i modlitwę przy grobie księdza profesora zaplanowano na 10.40, po tym - zebrani przejdą do miejscowego kościoła, gdzie o 11.00 zostanie odprawiona msza święta za jego duszę.

Po mszy uczestnicy uroczystości udadzą się do pobliskiej "Tischnerówki", Izby Pamięci poświęconej filozofowi, gdzie odbędzie się część artystyczna. Wystąpi - między innymi - zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej, odbędzie się projekcja filmu "Twarze z Łopusznej" i prezentacja programu zatytułowanego "Wse wierchował nie bedzies", wykonaniu Teatru Mundi z Krakowa.

Uczestnicy będą mogli także zwiedzić - otwartą kilka lat temu - Tischnerówkę, w której znajduje się wiele prywatnych pamiątek po księdzu Józefie Tischnerze.

W Tischnerówce zgromadzono osobiste przedmioty księdza: biurko, książki, maszynę do pisania, rękopisy, narty i korespondencję z papieżem. W izbie górnej - można obejrzeć krótkie filmy o księdzu Tischnerze i posłuchać jego mniej znanych wypowiedzi.

Ksiądz Józef Tischner urodził się wprawdzie w Starym Sączu, ale dzieciństwo i młodość spędził w Łopusznej.

Był profesorem filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, w tym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Ksiądz profesor Józef Tischner jest także współzałożycielem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu, który w tym roku obchodzi 25 lecie istnienia. Instytut powstał dzięki pomocy Jana Pawła II.

« 1 »