nasze media MGN 07/2024

PAP/k

dodane 20.06.2007 09:40

Otwarto zabytkową kopalnię w Zabrzu

W Zabrzu otwarto jedną z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego - zabytkową kopalnię węgla kamiennego "Guido". To jedyna w Europie zabytkowa kopalnia, w której zjeżdża się pod ziemię do dawnych wyrobisk. Turyści mogą zwiedzać ją od soboty.

Na razie dla ruchu turystycznego został udostępniony płytszy i starszy z dwóch poziomów kopalni - ekspozycja na głębokości 170 m. Prezentuje ona m.in. pracę górnika, wydobycie węgla i konieczne do tego maszyny z przełomu XIX i XX wieku.

Na kilkusetmetrowej trasie można zobaczyć też podziemne stajnie i narzędzia. Atrakcją ekspozycji jest jej interaktywność, m. in. efekty świetlne i dźwiękowe, np. trzeszczenie stropów czy odgłosy pracy górników.

Drugi poziom - na głębokości 320 m prezentuje już bardziej współczesne metody wydobycia węgla. Do zwiedzania zostanie udostępniony prawdopodobnie do końca 2008 r.

Najciekawszym jego elementem będzie autentyczna ściana wydobywcza ze wszystkimi potrzebnymi do urobku i odstawy węgla maszynami, m.in. strugiem i przenośnikiem. Będzie tam można samodzielnie wykopać kawałek węgla i zabrać go do domu.

Oprócz tego na powierzchni funkcjonuje już obiekty, które turyści mogą zwiedzać bez opieki przewodnika.
Są to m.in. budynki z maszyną wyciągową, która umożliwia turystom zjazd pod ziemię, dawne łaźnie i lampiarnie, a także punkty z gastronomią i pamiątkami.

Na powierzchni, a w planach również na poziomie 320 m, mają mieć miejsce wydarzenia kulturalne.


« 1 »