nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 14.06.2007 09:36

Benedykt XVI o Euzebiuszu z Cezarei

O pierwszym historyku Kościoła, Euzebiuszu z Cezarei, mówił Benedykt XVI podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie.

Euzebiusz z Cezarei (ur. ok. 264 - zm. ok. 340) był biskupem, i pierwszym historykiem chrześcijaństwa czasów starożytnych.

Kształcił się w Aleksandrii i działał w Cezarei, w której wcześniej Orygenes założył szkołę i bogatą bibliotekę. W dziejach Kościoła Euzebiusz podsumował pierwsze trzy wielki chrześcijaństwa.

"W swoich dziełach, z zwłaszcza w dziesięciotomowej "Historii Kościoła" Euzebiusz nie tylko pozwala nam poznać przeszłość, ale stawia akcent na nawrócenie i autentyczne świadectwo życia wiernych" - podkreślił Benedykt XVI. Dodał, że dotyczy to wiernych wszystkich czasów, a więc również nas.

Papież dodal też nauka historii Kościoła powinna być pełna miłości i szukania tajemnicy, a nie pogoni za skandalami i sensacją.

"W historii Kościoła znaleźć można dowody miłości Boga i wielkie dzieła zbawienia, jakich dokonał. Tak chcemy czytać historię, szukając znaków miłości Boga" - podkreślił papież.

« 1 »