nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

KAI/k

dodane 11.06.2007 09:27

Świętokrzyskie nieszpory

W każdą niedzielę w świętokrzyskim klasztornym kościele Trójcy Świętej ojcowie, bracia i nowicjusze oblaci śpiewają w zabytkowych zakonnych stallach uroczyste nieszpory, tak jak to czynili przed wiekami w tym miejscu benedyktyni.

Stalle to zdobne ławy z wysokimi oparciami.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy wierni.

W ten sposób oblaci pragną dziękować Bogu za to, co podczas uroczystego zakończenia uroczystości milenijnych życia monastycznego na Świętym Krzyżu zostało im dane, i za dobro, które przez nich było dokonane.

Wspólnota ojców, braci i nowicjuszy z naszego klasztoru zaprasza wszystkich wiernych w każdą niedzielę na uroczyste nieszpory do naszego sanktuarium bezpośrednio po południowej Mszy świętej

Sanktuarium świętokrzyskie jest najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m. Odległe jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r.

Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione