nasze media MGN 07/2024

KAI/g

dodane 02.06.2007 20:45

Prezydent RP i kard. Dziwisz pozdrowili młodzież w Lednicy

Za wierność ojczystej tradycji i kontynuowanie dzieła Jana Pawła II dziękowali młodzieży zebranej na Polach Lednickich k. Gniezna prezydent Polski Lech Kaczyński oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

,,Jestem wam wdzięczny że podjęliście dziedzictwo Jana Pawła II. On dziś przemawia poprzez was. Przejęliście jego posłannictwo do współczesnego człowieka, do Kościoła, do młodzieży. Jesteście jego apostołami, a tym samym apostołami Jezusa Chrystusa" - mówił do młodych kard. Stanisław Dziwisz.

,,Cieszę się, że to, co jest jedną z najistotniejszych podstaw trwania i rozwoju Polski - wiara rzymskokatolicka rozwija się i przechodzi z pokolenia na pokolenie. Cieszę się, że kościoły nasze ciągle są pełne, że wielu młodych ludzi nie tylko mówi, że jest katolikami, ale w istocie nimi jest" - mówił Lech Kaczyński.

Na Pola Lednickie przyjechało dziś - według wstępnych szacunków organizatorów - około 90 tysięcy młodych ludzi. Spotkanie odbywa się pod hasłem ,,Poślij mnie!". Rozpoczęło się tradycyjnie procesją z relikwiami św. Wojciecha, św. Jacka i bł. Czesława, która przeszła Drogą III Tysiąclecia w kierunku Bramy Ryby. W procesji, jak co roku, niesiono także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz transparenty przedstawiające sceny z Drzwi Gnieźnieńskich.

Podobnie jak w roku ubiegłym na cześć Jana Pawła II wypuszczono 7,5 tysiąca białych i żółtych balonów, a Drogą III Tysiąclecia przejechał korowód motocyklistów. W szczególny sposób pod Bramą Rybą witana była młodzież ze Śląska, która przyjechała na spotkanie specjalnym pociągiem - św. Jackiem. Gromkimi brawami przywitano także górali, z którymi przyjechał burmistrz Zakopanego Adam Bachleda -Curuś. On to właśnie ufundował dla Lednicy replikę krzyża z Giewontu.

Podczas pierwszej części spotkania wręczono także stypendia ,,Lednickie Talenty". W tym roku otrzymało je 27 młodych ludzi. Zgromadzona nad brzegami Jeziora Lednickiego młodzież modli się w tym roku w sposób szczególny o to, by w najbliższej przyszłości stanął w tym miejscu klasztor sióstr dominikanek. Trzy z nich otrzymały dziś od o. Jana Góry - organizatora apelu chusteczki lednickie oraz kamień z najstarszego klasztoru dominikanów we Francji.

« 1 »